Weather Kusadasi
°C

Geleneksel Ege Kahvaltısı

Geleneksel Ege kahvaltısı çok çeşitli ve lezzetli yiyecekler barındırır. Ege kahvaltısı oldukça besleyici ve ilgi çekicidir. Bu kahvaltıyı yediğiniz bir sabahın ardından akşama dek acıkmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Geleneksel Ege kahvaltısı hakkında detaylı bilgi yazımızda.

Kahvaltıda elbette Ege Bölgesi’nin sunduğu zengin besinler bulunur. Ege Bölgesi tahmin edeceğiniz gibi lezzetli ve çeşitli zeytinler, bir şifa kaynağı olarak bilinen zeytinyağı, lezzetli ve sağlıklı otlar sunar. Bunların yanına gezen tavukların verdiği doğal, sağlıklı ve lezzetli yumurtalar ve taze sütlerden yapılan peynirler eklenir. Ege kahvaltısı işte tüm bu yiyecekleri şanslı Ege insanına sunmuştur.

Egeliler kahvaltıda mutlaka zeytin ve zeytinyağı ararlar. Yani kahvaltıda peynir olmasa da olur. Fakat zeytin olmazsa olmaz. Ayrıca böyle bir kahvaltı mutlaka siyah demleme çayla taçlandırılır. Kahvaltıya eşlik eden otlar genellikle maydanoz ve biberiyedir. Bunlar son derece sağlıklı otlardır. Zaten Ege Bölgesi zeytin ve zeytinyağından sonra otlarıyla meşhurdur.

Geleneksel Ege Kahvaltısı Neden Meşhurdur?

Geleneksel Ege Kahvaltısı aynı zamanda Türklerin geleneksel kahvaltısıdır. Bu niteliğiyle, yabancılara Türklerin kahvaltısı olarak tanıtılmıştır. Ege kahvaltısında ayrıca ev yapımı ekmek olan bazlama sunulur. Bazlama da evde babaannelerimizin ve anneannelerimizin pişirdiği ince ekmektir. Kahvaltınızda size bazlama ve demli çay eşlik eder.

Kahvaltıda bulacağınız tatlar bunlarla sınırlı değildir. Portakalturunççilekayvakiraz reçeli başta olmak üzere daha pek çok ev yapımı reçeli geleneksel Ege kahvaltısı sofrasında bulmanız mümkündür. Ayrıca simidi de unutmamalı. Simit yani Egelilerin deyişiyle gevrek kahvaltınızda size eşlik edebilir.

Geleneksel Ege Kahvaltısı Nerede Bulunur?

Geleneksel Ege kahvaltısı yemek istediğinizde elbette Ege’ye gelmelisiniz. Kuşadası’nda Ege kahvaltısı bulabileceğiniz pek çok yer vardır. Kuşadası’nda kaldığınız otellerde, pansiyonda ve benzeri yerlerde zaten Türk kahvaltısı bulmanız mümkündür. Ancak daha otantik bir atmosferde Ege kahvaltısı yapmak isterseniz Kuşadası’ndan Kirazlı köyüne ve Yeniköy’e yani Çamlık tarafına doğru kısa bir gezinti yaparak buralarda zeytin ağaçlarıyla dolu bahçelerde köylülerin hazırladığı çok lezzetli köy kahvaltısı yani geleneksel Ege kahvaltısı bulabilirsiniz.

seperator
sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 1153geleneksel-ege-kahvaltisi2discover-kusadasi,geleneksel-ege-kahvaltisi,198ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok