Weather Kusadasi
°C

EFES ANTİK KENTİ

Konumu nedeniyle Efes, çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişerek Roma Devrinde Asia eyaletinin baş kenti oldu.

Ancak, Efes’in antik çağdaki önemi yalnızca büyük bir ticaret merkezi olarak gelişmesine ve başkent oluşuna bağlı değildir. Anadolu’nun eski Ana Tanrıça ( Kybele ) geleneğine dayalı Artemis kültünün en büyük tapınağı da Efes’te yer alır.

Artemis Tapınağı Dünya’nın Yedi Harika’sından biri olarak kabul edilir. Tarih boyunca birçok kez yer değiştirdiği için kalıntıları 8km2’lik geniş bir alana yayılıyor.

Efes Antik Kenti’nde Yer Alan Önemli Yapılar

Çukuriçi Höyüğü

Magnesia kapısının güneybatısında bulunmaktadır. Elde edilen buluntulara göre M.Ö. 4000 yıllarına kadar giden prehistorik yerleşim ortaya çıkmıştır.

Ayasulu Tepesi Kazıları

Kalenin güneydoğu yamaçlarında sürdürülmektedir. Elde edilen buluntular ışığında M.Ö. 3500 yıllarına inmektedir. Efes Müzesi’nin ağırlıklı olarak bir antik kentin eserlerini sergileyen müze olması nedeniyle kronolojik ve tipolojik bir sergileme yerine, eserlerin buluntu yerlerine göre sergilenmeleri tercih edilmiştir.

Buna göre salonlar; Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonu, Sikke ve Hazine Bölümü, Mezar Buluntuları Salonu, Efes Artemis Salonu, İmparator Kültleri Salonu olarak düzenlenmiştir. Bu salonların yanı sıra müze, iç ve orta bahçelerinde çeşitli mimari ve heykeltıraşlık eserleri bahçe dekoru içinde uyumlu olarak sergilenmektedir. İki büyük Artemis heykeli, Eros başı, Yunuslu Eros heykelciği, Sokrates başı, Efes Müzesi’nin dünyaca tanınmış, ünlü eserlerinden bazılarıdır.

Efes Müze’si koleksiyonlarında halen yaklaşık 50.000 eser bulunuyor. Bu sayı her yıl sürdürülen arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan veya çevre halkının bağış yoluyla getirdiği eserler ile artıyor ve müze koleksiyonları zenginleşiyor. Bu eserlerin kısa süre içinde bilim dünyasının ve insanlığın hizmetine sunulması düşüncesi ile Efes Müzesi’nde ‘ Yeni Buluntular Salonu ‘ oluşturulmuştur. 

Galeri

seperator
sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 1149efes-antik-kenti2near-by-attractions,efes-antik-kenti,196ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok