Weather Kusadasi
°C

KADI KALESİ

Kadikalesi Anaia Antik Kenti'nin Kuşadası'ndaki arkeolojik kazıları büyük miktarda tarihi bilgi sağlamaktadır. Bölge, sadece 8 km uzaklıktaki Kuşadası merkezine çok yakındır. Siteler adı verilen bina komplekslerinin ortasında. Şehir merkezinden otobüslerle ulaşmak çok kolay. Kadikalesi Anaia Antik Kenti'nin kazılması oldukça uzun sürdü. Bir arkeolog ekibi bugün görebileceğimiz sonuca ulaşmak için çok çalışmışlardır.

Kuşadası'yı ziyaret ettiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Kadikalesi Anaia Antik Kenti. Arkeologlar, bulguların Kuşadası'nın tarihinin birçok yönüne ışık tuttuğunu belirtiyor. Her biri, onları daha meraklı kılan ve kazılmaya devam etmelerini sağlayan yeni bir şey buluyor gibi görünüyor.

Kadikalesi'nde yapılan kazılar, 2001 yılında Kuşadası Belediyesi, Ege Üniversitesi Kültürü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile başladı. 2017 yılına kadar birçok şaşırtıcı bulgu vardı ve keşfedilecek daha çok şey var.

Kuşadası'nda Kadikalesi Anaia Antik Kenti Tarihi

Kuşadası yerleşimindeki Kadıkalesi Anaia Antik Kenti, tarih öncesi dönemle Osmanlı İmparatorluğu'na kadar farklı nüfuslarca defalarca kullanılmıştır. Dolayısıyla bu medeniyetlerden çok çeşitli kalıntıları görebiliriz.

Kadikalesi, Dilek Yarımadası ile Samos adası arasındaki kanalın kontrol edilebileceği bir yerde bulunmaktadır. Bu kanal, Ege Denizi'ndeki ticaret trafiği için önemli bir geçit noktasıydı.

Kuşadası'ndaki Kadikalesi Anaia Antik Kentinin Önemi

Sahada 23 metre yüksekliğinde ve 250 metre çapında büyük bir höyük bulunmaktadır. Bu höyükte arkeologlar 13. yüzyıla kadar uzanan bir Bizans kalesi buldular. Bizans Kalesi'nin şehri koruma altına alması gerektiği sonucuna vardılar. Denize 200 metre mesafede.

Sitede, çok sayıda kap ve vazo bulundu. Bunlar Neolitik Çağ'a aittir, yani bu nesnelerin 8.000 ila 10.000 yıl kadar eski olduğu anlamına gelir. Bir başka şaşırtıcı bulgu da Roma Çağı'ndan bir Hera Tapınağı'nın bulunduğunu gösteren mezarlardır.

Piskoposluk ve Başpiskopos Merkezi Anaia

Kadikalesi Anaia Antik Kenti, Hıristiyanlığın bölgedeki ilk din haline geldiği bir Piskoposluk Merkezi oldu. Bizans Dönemi'nde kentte seramik ve cam üretimi olduğuna dair kanıtlar var. Anaia 13. yüzyılda bir Başpiskoposluk Merkezi oldu ve böylece Bizans İmparatorluğu için bir dini ve ticari merkez olarak önemli bir şehir oldu.

Anıtsal Kilise - Manastır Kompleksi

2005 yılında, kazı ekibi çarpıcı bir keşif yaptı. Yığından sonra, bir kilise ve bir manastır, daha sonra 12. ve 13. yüzyılda piskopoya ait olduğunu kanıtladı.

Kadikalesi Anaia Antik Kenti 1300 yılında Türklerin eline geçti. 14. yüzyılda Aydınoğulları ve 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu kenti yönetmişti. Kadıköy Anaia Antik Kenti'nin önemini Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangoz'un açıklamalarıyla anlayabiliriz. Prof. Dr. Mercangoz'a göre, kale sadece koruma amaçlı yapıldı. Temel olarak limanı ve şehri korumak anlamına geliyordu. Şöyle diyor: “Şehrin ticari amaçlı toprak tencere üretimi için bir merkez olduğunu keşfettik. 2006 yılında bir kilise ve bir manastır bulduk ve ilk olarak kalenin bu ibadet yerlerinin yanı sıra ticari alanlarını korumaya yönelik olduğunu düşündük. Şaşırtıcı derecede büyük bir anıtsal altyapı keşfettik. Muhtemelen 5. ya da 6. yüzyılda, bu altyapının üstüne sütunlarla bir bazilika inşa edilmiştir. Daha sonra, Bizanslıların son yıllarında bazilika, bazı flamalar ve sütunlar duvarlara gizlenmişti. Batıya evler inşa edildi. Güneydoğu köşesine, bir sarnıç ve bir şapel eklenmiş ve kompleks oldukça büyük olmuştur. Deprem nedeniyle binanın çöktüğünden şüpheleniyoruz. Orta Bizans döneminde, bina restore edilerek tekrar kullanılmıştır. O yıllarda, piskopos, 13. yüzyılda başpiskoposluk merkezi oldu. Bu gerçekleri bilmek anıtsal yapıyı daha da etkileyici kılıyor. Mimari detaylar bize hala analiz edip keşfedebileceğimiz birçok fırsat veriyor. ”

Yukarıdaki sonuçlardan da anlaşılacağı gibi, Kadikalesi Anaia'nın Kuşadası'nda görmeniz gereken şeylerin listesine eklenmesi gerekiyor.

Galeri

seperator
sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 1158kadi-kalesi2near-by-attractions,kadi-kalesi,196ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok