Weather Kusadasi
°C

MERYEM ANA EVİ

Kuşadası'na yarım saat, 27 km uzaklıktaki Meryem Ana Evi, Bülbül Dağı'nın üzerinde bulunuyor. Dağın tepesine yaklaştıkça o mistik hava sizi sarıyor ve adeta büyülüyor.

İsa'nın ölümünden 6 yıl sonra, St. John'ın Meryem Ana'yı Efes'e getirdiği biliniyor. 

1891 yılında Lazarist papazlar tarafından Alman rahibe A. Katherina Emerich'in rüyası üzerine, Meryem Ana'nın son günlerini geçirdiği evin, araştırmalar sonucu bu yer olduğu ortaya çıkmıştır. 

Bu olay Hıristiyanlık dünyasında yepyeni bir buluş olmuş ve din alemine ışık tutmuştur. Haç planlı ve kubbeli olan bu yapı sonradan restore edilmiştir. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde, Papa VI. Paul'un 1967'deki ziyaretinden sonra, her yıl ağustos ayının 15. gününde ayinler düzenleniyor ve bu ayinler büyük ilgi görüyor. 

M.S. 37-48 yıllarında Efes'te olduğuna inanılan St. Jean'ın Meryem'le birlikte buraya geldiği ve Meryem Ana'nın burada yaşayıp 44 yılında öldüğü kabul edilir. 

Ev olarak tanımlanmasına karşın burası aslında haç planlı bir şapeldir. Duvarları 6-7. yüzyıl veya daha sonrasının özelliklerini göstermektedir. Ancak evin çevresinde M.S. 1. yüzyıla tarihlenebilecek Roma yapıları ve mozaikleri bulunmuştur. Evin yakınında olması gereken 'Mezar' bulunamamıştır.

1896 yılından itibaren İzmir Katolik Kilisesi'nin izni ile her yıl Katolikler tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır. 1950 yılına kadar unutulmuş gibi görünen Meryem Ana Evi daha sonra tekrar gündeme gelmiştir. Bu dönemde evin restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. 1967 yılında Papa VI. Paul ve 1979 yılında Papa II. Jean Paul tarafından ziyaret edilerek haç yeri olarak tescil edilmiştir.

Özellikle her yıl yapılan 15 Ağustos ayinlerine Vatikan temsilcileri de katılmaktadır. Ayrıca 1985 yılından bu yana Efes Meryem Ana Kilisesi'nde, Konsil toplantısının yıldönümü olan ilk pazar günü dini ayin yapılıyor.

Galeri

seperator
sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 1164meryem-ana-evi2near-by-attractions,meryem-ana-evi,196ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok