Weather Kusadasi
°C

NESİN MATEMATİK KÖYÜ

Nesin Maths Village, Kuşadası'na girdiğinizde veya yanında olduğunuzda ziyaret etmeniz gereken bir köydür. Şirince'de yer almaktadır ve Kuşadası'ndan ulaşım çok kolaydır. Bu ilginç köyü yaşamak için en az yarım gün ayırın.

Nesin Matematik Köyü, ünlü Türk yazar Aziz Nesin'in oğlu matematikçi Ali Nesin tarafından kurulmuştur. Bu köyle ilgili en ilginç özellik, kabul şartlarının olmaması, derslerden sonra yapılacak testlerin olmaması ve sertifika verilmemesidir. Bunun yerine, yıl boyunca çok eğlenceli ve ilginç olaylar var ve bunlar sadece Matematik ile ilgili değil. Güzel yer ve bu olaylar, köye pek çok bilim seven ziyaretçiyi çekiyor.

Nesin Maths Village, ilkokuldan üniversiteye, yüksek lisans ve hatta yüksek lisans eğitimine kadar tüm öğrencilere açıktır. Her yıl köy yaz okullarına açıktır. Öğretmenler ve öğrenciler güzel taş evlerde kalırlar. Dağların üzerinde etkileyici bir manzara var. Kısacası, matematik ve bilimi seven ya da sadece meraklı ve matematik ya da başka bir alttür hakkında farklı bir şekilde öğrenmek isteyen herkes, bu köye hoş geldiniz.

Nesin Maths Village, bağışçı ve gönüllülerin yardımıyla faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye'de gönüllü çalışmaların önemli bir destekçisi olan TÜBİTAK, maalesef köye destek vermiyor. 2007 yılından beri var olan köy, bağışlar, genç gönüllüler ve kolektif işbirliği ekiplerinden desteklerle kurulmuştur. Türkiye'den ve dünyanın pek çok başka kesiminden gönüllüler buraya geliyor.

Nesin Matematik Köyü nerede?

Nesin Maths Village, Şirince'ye 1 km uzaklıkta, Kayser Dağı'nın eteklerinde yer almaktadır. Bu yerler, tüm olumsuz koşullardan kaçmış gibi hissettiğinizi hissettirir ve bir bilim tapınağına ulaşır. Gerçekten de bu yer matematik konusunda yaratıcı bir şekilde öğrenmenin mümkün olduğu çok özel bir yer. Türkiye'de benzer bir ortam bulmak zor olabilir.

Bu köy hakkında bir başka ilginç gerçek, inşa edildiğinde, bir ağacın veya bitkinin zarar görmemesidir. Aslında, köyün kuruluşundan bu yana, 4000'den fazla yeni ağaç ve dikilmiş diğer bitki örtüsü olmuştur.

Nesin Matematik Köyü, 161 yataklı 15 koğuşa sahiptir. Bunun üzerine öğretmenler ve çalışanlar için 108 yataklı 55 ev bulunuyor. 2 kapalı ve 5 açık hava sınıfı, 200 kişilik bir konferans salonu ve 7000 kitaplık bir kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanede matematikle ilgili kitaplar, sanat ve felsefe dersleri vardır. Öğrenciler tercih ettikleri takdirde yaz aylarında çadırda kalabilirler.

Nesin Maths Village, öğrencilerin sosyalleşmesi, birlikte çalışmayı öğrenmesi ve birlikte çalışmanın değerini bir takım olarak öğrenmesi için harika bir yerdir. Bu köye gelmek için araçlara sahip olmayan öğrenciler için burslar bulunmaktadır. Köy tatilleri hariç köy her gün ziyarete açıktır. Köye bakmak için bir günlük ziyaret planlayabilir ya da isterseniz bir hafta kalabilirsin.

Yaptığınız gibi Kuşadası sadece güneş ve deniz için bir tatil beldesi değil. Kuşadası'nın yılın her mevsiminde ziyaret etmeye değer olmasının nedeni budur.

Galeri

seperator
sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 1159nesin-matematik-koyu2near-by-attractions,nesin-matematik-koyu,196ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok