Weather Kusadasi
°C

ŞİRİNCE KÖYÜ

Şirince Köyü meyve şaraplarıyla ünlü şirin bir köydür. Kuşadası’na sadece 40 dakika uzaklıkta olan bu köye ulaşım kolaydır. Zaten buraya vardığınızda şirin köy evleri sizi oraya bağlayacak ve içinizde orada daha uzun süre kalma isteği uyandıracaktır. Ayrıca eşsiz meyve şaraplarını tadarak bu köyün güzelliklerinin farkına varacaksınız.

Şirince Köyü Kuşadası’na geldiğinizde, Kuşadası’nın çevresindeki diğer gezilesi ve görülesi yerleri keşfetmek istediğinizde aklınıza gelmesi gereken ilk yerlerdendir. Özellikle şarap seviyorsanız ya da farklı tatlar denemek istiyorsanız Şirince’yi ilk sıraya koymalısınız. Bu köy meyveli şaraplarıyla ünlüdür. Ancak öyle bir ya da iki çeşit değil, hemen hemen her meyvenin şarabını burada bulmanız mümkündür.

Şirince adı gibi şirin ve sevimli bir köydür. Bu köyde incir ağaçları, Ege’nin olmazsa olmazı zeytin ağaçları ayrıca ceviz ve elma ağaçları bulunur. Ancak Şirince Köyü’nün şaraplarıyla ünlü olmasını sağlayan esas bitki üzüm bağlarıdır. Burada üzüm yetiştiriciliği de yapan Şirince halkı meyveli şarap üretimi yapmakta ve bunu sürdürmektedir.

Şirince’ye Nasıl Gidilir?

Şirince Köyü aslında İzmir’in Selçuk ilçesine bağlıdır. Ancak Selçuk, Şirince ve Efes Kuşadası’na oldukça yakın yerlerdir. Bu nedenle yerli ve yabacı turistler Kuşadası’na gelerek buradan Selçuk ve çevresini gezmeyi tercih etmektedirler. Bu oldukça mantıklı bir seçimdir. Çünkü İzmir trafiğine girmeden hem Kuşadası’nı hem de çevresini gezmek mümkün olur.

Şirince Köyü Nasıl Gidilir?

Kuşadası’ndan Şirince’ye gitmek için Kuşadası – Selçuk minibüslerine binmeniz ve sonra Selçuk Otogarı’ndan Şirince dolmuşlarına binmeniz gerekir. Özel aracınızla gitmek için Kuşadası – Selçuk karayolunu takip etmeniz ve sonra Selçuk ilçe merkezinden Şirince yoluna sapmanız gerekir. Şirince Köyü’ne ulaşım kolaydır.

Şirince’de Ne Yapılır?

Şirince Köyü’nü gezmeye başladığınızda burada elmalıahududuluböğürtlenliçileklişeftalilikavunlukarpuzluvişneli ve daha çok çeşitli şarap olduğunu göreceksiniz. Şirince’de pek çok şarap üreticisinin satış noktası ve şarap tadım noktaları mevcuttur. Buraya geldiğinizde meyveli şarapları mutlaka tatmalı ve buradan mutlaka bir şişe meyveli şarap almalısınız.

Şirince Köyü Şarap Tadımı

Şirince’nin aslında daha önce yani mübadeleden önce bir Rum köyü olduğunu belirtmekte fayda var. Hatta Şirince Köyü’nün esas adı Kırkınca’dır. Bu isim eskiden burada yaşayan Rumlar tarafından Kirkince şeklinde telaffuz edilmiş. Daha sonra burada Rumeli’den gelen Türkler yaşamaya başlamış. Türkler buraya Çirkincedemeye başlamışsa da daha sonra burası çirkin değil şirin bir yer olduğu için buraya Şirince denmesi uygun bulunmuş. Türkler Şirince’de zeytinyağı, şarap ve diğer tarım ürünlerini üretmeye başlamışlar. Burası yıllar içinde tanınır hâle geldikçe yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği köy hâline gelmiş.

Şirince Köyü Eski Rum Evleri

Aslına bakarsanız Şirince’nin tanınır hâle gelme zamanı 2012 yılına uzanmakta. 2012 yılında tüm dünya 21 Aralık’ta kıyametin kopacağına yönelik söylentilerle çalkalanmıştı. Çünkü Maya Takvimine göre bu tarih kıyametin kopacağı tarihti. 2012 yılında bir grup kıyamet koptuğu zaman sadece Şirince Köyü’nün ve Fransa’daki Bugarach Köyü’nün kurtulacağını iddia etmişti. İddialara göre 21 Aralık 2012 günü Marduk gezegeni dünyaya çarptığı zaman kıyamet kopacaktı ve sonra sadece Şirince’de Maden Dağı’nda ortaya çıkacak Nuh’un Gemisi’ne binen insanlar sağ kalacaktı. Bunların tümü bir iddia olarak kaldı ve kıyamet kopmadı. Ancak Şirince Köyü yeterince tanınmış oldu.

Şirince’nin Meşhur Şarapları

Şirince Köyü’ne geldiğinizde burada çok sayıda şarap satıcısının ve şarap tadım noktasının olduğunu göreceksiniz. İsterseniz Şirince’de sadece şarap tadabilir ya da ünlü şarap satıcılarından şarap satın alabilirsiniz. Meyveli şaraplar olduğu kadar harika üzümlerden üretilen şaraplar da var Şirince’de.

Şirinde Köyü’nde şarap mahzenleri de bulacaksınız. Şirince’deki en eski şarap mahzeni Aziz John Baptist Kilisesi’nin mahzenidir. Burası çok eski tarihi bir mahzendir. Hatta yapım yılı belli olmasa da 1805 yılında yeniden inşa edildiği söylenmektedir. Bu tarihi mahzenin yanı sıra restoranların mahzenleri ve butik otellerin mahzenleri de var.

Şirince Köyü Aziz John Baptist Kilisesi Mahzen

Şirince sokaklarında elbette sadece şarap satış noktaları bulunmuyor. Burada eski Rum evlerini gezebilir, geleneksel Ege kahvaltısı bulabileceğiniz kafeleri bulabilirsiniz. Ayrıca öğle ve akşam yemekleri için de otantik restoranları bulabileceğinizden emin olun. Şirince’de ayrıca sokak tezgahlarında ev yapımı sabunzeytinyağlarıve el işleri de bulmanız mümkündür.

Şirince Köyü’nde sadece şarap değil kumda kahve de içmelisiniz. Farklı ve otantik tatlar denemek için sadece bir kafeye oturmanız bile yeterli olabilir. Kafe sahipleri size farklı tatlar önerecek ve ikram edecektir.

Şirince’de Nerede Kalınır?

Şirince’de konaklamak isterseniz karşınıza pek çok butik otel ve pansiyon çıkacaktır. Bunlar genellikle mübadele döneminde evlerine dönen ailelerin sahibi olduğu ve işlettiği oteller ve pansiyonlardır. Şirince işletme sahiplerinin misafirperver olduğunu not edelim.

seperator
sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 1152sirince-koyu2near-by-attractions,sirince-koyu,196ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok