Weather Kusadasi
°C

TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ : ÇAMLIK TREN MÜZESİ GEZİSİ

Etkinlik organizatörleri Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TURSAB, ATRO ve KODER iş birliği ile anaokulları için düzenlenen Çamlık Tren Müzesi gezisi, öğrencilerin Kuşadası’nda özel mülk olarak kurulmuş Avrupa’nın ilk tren müzesini görme imkanı sağladı.

Turizm Haftası kapsamında düzenlenen gezinin amacı, öğrencilerin turistik gezilerde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve uygulanması gereken gezi kurallarının neler olduğunu öğrenmelerini sağlamaktı.

Çamlık Tren Müzesi Hakkında

600 kişilik nostaljik trenleri ile 160 dönüm arsa üzerine kurulan Avrupa’nın ilk tren müzesinde 30 farklı lokomotif mevcut. Bunların arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılında Çamlık köyüne gelmek için kullandığı beyaz tren ve kaldığı yataklı vagon da bulunmakta. Atatürk’ün yolculuk sırasında çekildiği fotoğraflarını ve kullandığı vagonu da müzenin içerisinde görmek mümkün.

Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif ve dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotifin yanı sıra 4 vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, 1 açık ve 1 kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvaleti ve 900 metre uzunluğunda eski tüneli ile tarihinin en eşsiz araçlarını bulabileceğiniz bir yer Çamlık Tren Müzesi.

Müzenin bu bölgede kurulmuş olmasının en büyük nedeni Türkiye’nin ilk demiryollarının (1866-1976) Aydın – İzmir arasında yapılmış olması.

Turizm haftası kapsamında gerçekleştirilen gezi de öğrenciler, tarihi yapısı ve doğal güzelliği ile her yıl binlerce kişiyi ağırlayan müzenin, yaşadıkları yer olan Kuşadası’nın gurur kaynaklarından birisi olduğunu deneyimlediler.

Galeri

seperator
sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 1150turizm-haftasi-etkinlikleri-camlik-tren-muzesi-gezisi2recent-news,turizm-haftasi-etkinlikleri-camlik-tren-muzesi-gezisi,1101ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok