Weather Kusadasi
°C

TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ : KADI KALESİ ANAIA ANTİK KENTİ GEZİSİ

Etkinlik organizatörleri Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TURSAB, ATRO ve KODER iş birliği ile ortaokullar için düzenlenen Kadı Kalesi Anaia Antik Kenti gezisi, öğrencilerin Kuşadası’nda yer alan 6000 yıllık antik kenti gezmesi ile gerçekleşti.

Turizm Haftası kapsamında düzenlenen gezinin amacı, öğrencilerin turistik gezilerde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve uygulanması gereken gezi kurallarının neler olduğunu öğrenmelerini sağlamaktı.

Tarihi mekanların nasıl incelendiklerini ve yapıları gezerken nelere dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Kuşadası’nın en eski yerleşim yeri olan Kadı Kalesi Antik Kenti, liman ticaretinin binlerce yıl en etkin trafik alanlarından biri olarak bilinmekte.

Kadı Kalesi Kazı Alanı Hakkında

Kadıkalesi; antik ve orta çağın sahil yerleşimlerinden olan Anaia'nın limanına hakim bir alan üzerinde yer almakta. Bu konumuyla kale, geçmişte Ege ve batı Akdeniz ticaretinde önemli bir güzergah olan  Samos Boğazı'nı denetleyecek bir noktada  bulunmaktaydı. Bu nedenle Kadıkalesi, Bizans ve Osmanlı dönemi yapılaşmalarını barındırır.

Yurt içi ve yurt dışı destinasyon noktası olarak yoğun turist trafiği alan bölge içinde barındırdığı gizemleri hala korumakta.

Kazılar, Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü hocalarından Prof.Dr. Zeynep Mercangöz başkanlığında yürütülüyor.

 

Galeri

seperator
sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 1151turizm-haftasi-etkinlikleri-kadi-kalesi-anaia-antik-kenti-gezisi2recent-news,turizm-haftasi-etkinlikleri-kadi-kalesi-anaia-antik-kenti-gezisi,1101ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok