Weather Kusadasi
°C

BÖLGESEL LEZZETLER

Kuşadası'nda Geleneksel Bir Yemek: Gözleme

Gözlemevi Kuşadası'nda her turistin denemesi gereken geleneksel bir besindir. Gözleme bir hamur işi, ancak çok ince hamurdan dolayı düşük kaloriye sahiptir. Gözleme, içinde çeşitli doldurma ile pişirilir. Bu dolgu patates püresi, ıspanak, peynir ve diğer sebzeler olabilir. Ayrıca bazı insanlar içinde çikolata tercih edebilir.

Gözleme, Kuşadası ve Türkiye'de geleneksel bir besindir. Aynı zamanda bir Türk sokak yemeği. Türk kadınlarını yuvarlak şekilli fırının yanında otururken görebilirsiniz. Türk kadınları fırında pişirmeyi pişiriyor. Top biçimli hamurları yuvarlarlar ve daha sonra yuvarlak şekilli bir ince hamur oluştururlar. Daha sonra dolguyu hamurun yarısına eklediler. Hamurun yarısı diğer yarısında kaplanır ve fırında pişirilir.

Gözleme Ne Demektir?
Kuşadası'ndaki geleneksel yemekler olan Gözleme'nin adı, Türkçe'de “göz” anlamına gelen “goz” kelimesinden gelmektedir. Gözleme yan yana pişirilir ve pişirildiğinde göze benzer şekiller oluşmaya başlar. Bu sayede iştah açıcı, iştah açıcı karışımının tadına bakma denemeye denir.

Türkiye'ye gelen turistler bu sokak yemeğini çok seviyorlar ve genellikle ona yassı kurabiye ya da geleneksel Türk gözleme diyorlar. Gözleme, mayasız pişirilen ince bir ekmektir. Gozleme mayasız pişirilir, bu yüzden düşük kaloriye sahiptir ve sağlıklı bir atıştırmalık veya fast food olabilir.

Gözleme ayran ile servis edilir ve Kuşadası'nda kafeler, restoranlar ve sokaklardaki diğer yerlerde bulabilirsiniz. Gozleme, Türkiye'de ucuz ve sağlıklı bir lokanta olabilir çünkü ucuz ve kolayca bulabilirsiniz. Kafelerden restoranlardan daha ucuz olabilir.

Türkiye'de ve Kuşadası'ndayken, geleneksel Türk yemeklerini denemekte tereddüt etmeyin. Türk mutfağı çok zengindir ve sebze, sağlıklı yemekler ve sağlıklı atıştırmalıklar ile yapılan yemekleri çok bulabilirsiniz. Gözleme Kuşadası'nda geleneksel bir besindir ama lezzetli geleneksel yiyeceklerden sadece bir tanesidir.

“Sulu Somun” Ramazan Pide Olarak Lezzetli Bir Alternatif

Ramazan boyunca herkes, “iftar” için sıcak bir Ramazan pidesi alıp üzerine tereyağı koyar ve tüm parçayı bir saniyede yemeden önce büyüleyici kokunun tadını çıkarır. Rüya gibi görünse de, Ramazan pidesi yemek bazı insanlar için bir kabus olabilir. Ramazan pide genellikle midede ağır bir şekilde yatmakta ve onu yiyen kişiyi rahatsız etmektedir. Ayrıca, Ramazan boyunca bir sorun olan başka bir şey yemeden önce kendinizi tam anlamıyla hissettirir, çünkü gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz tüm mineralleri ve vitaminleri yiyip vücudunuza vermek için çok sınırlı bir zamanınız vardır.

Ramazan pidesi kadar tatlı ve lezzetli bir alternatifimiz olması güzel bir şey. “Ekşi mayalı ekmek” ekşi mayası ekmeği yüzyıllardır devam ediyor ve bu olağandışı ekmek, mayalanmış mayadan, ekme maya yerine düzenli ekmek ve Ramazan pide için kullanılan taze mayadan üretiliyor. Hamur mayası ekmekleri, tadı yükseltmek ve lezzetlerini arttırmak için fermente, hamur gibi bir hamur başlatıcı kullanırlar. Maya hamurunun bir kısmı ekmeğin bileşenleri ile karıştırılırken, geri kalan kısmı daha sonraki unlarda kullanılmak üzere daha fazla un ve su ile beslenir ve “beslenir”. Hamur mayası ekmeğini benzersiz yapan şey, bir hafta boyunca kötü gitmemesi. Hamur mayası ekmeğinin bir diğer eşsiz özelliği ise, diğer ekmekler gibi makinelerle yoğrulabilmesi ve aynı zamanda fırıncılar tarafından elle karıştırılması ve çok su ile karıştırılmasıdır.

Türkiye'de, özellikle kırsal alanlarda ekşi hamurlu ekmek oldukça yaygındır. Baker Mehmet Atlı ve oğlu, her hafta Giresun ilçesindeki dükkanlarında mayasız ekmek pişirmeye devam eden iki kişidir.

Atlı ailesinin dükkanlarında kullandığı maya, 150 yıldan fazla bir süredir var olduğu biliniyor. “Bu mesleği babamdan öğrendim. Büyükbabam da bir fırıncıydı. Taş fırında haftada bir kez ‘sulu somun’ (‘ıslak ekmek’) olarak adlandırılan mayalı ekmeği pişiriyoruz. Bu ekşi mayanın kökenleri dedemin zamanlarına geri dönüyor, ”dedi Atlı.

Genç Ayhan Atlı, bu ekmeği sadece Giresun'da satmakla kalmayıp, Türkiye'nin diğer bölgelerine gönderdiklerini söyledi. Sağlık profesyonellerine ve diyetisyenlere yaptıkları maya ekmeğini de gönderdiklerini iddia eden oğlum şunları söyledi: “Giresun'da ekşi hamur ekmeğini pişirmenin tek fırını biziz. Haftada bir kez pişiriyoruz, çünkü yediğimiz normal ekmeklere göre hamur hazırlamak oldukça zor. Hamur mayası ekmeği 7 ile 8 kilo arasındadır. Müşterilerimizin taleplerine göre bazen parçalar halinde satıyoruz. Bu ekmeği kargo şirketleri aracılığıyla başka illere de gönderiyoruz. ”

Sıcak Yaz Günlerinde Soğuk Demlemek Kahve İçerisinde

Kuşadası hoş bir Ege iklimine sahiptir ancak bazen hava çok sıcak olabilir. Yazın bu sıcak günlerde bazıları soğuk bir içecek, soğuk bir banyo ya da serinletici bir denizde yüzmeyi tercih ederler. Isıyı yenmek için farklı bir şey denemenizi öneriyoruz. Soğuk demlemek kahve, seveceksiniz harika bir soğuk kahve tarifi.

Daha önce bir fincan soğuk kahve denediniz, ama basit tarifimiz kadar lezzetli bir şey. Bu buzlu kahve içeceği evde hazırlamak için yeterince kolaydır. Tek ihtiyacınız olan bir Fransız kahve makinesi, bir “cafetiere” ve en sevdiğiniz kahve karışımı. Bu yöntemi oldukça iyi bir şekilde aldıktan sonra farklı türde kahve karışımlarını deneyebilirsiniz.

O kahve ile ilgili en önemli şey, bir kez yaptığınız zaman, saatlerce tadını çıkarabilirsiniz. Yani, her gün yeni bir tane yapmanıza gerek yok. Soğuk demleme kahve de soğuk pres kahve denir. Ama bilmelisiniz ki, soğuk demlenmiş kahve sadece bir buzlu kahve değil.

Soğuk Demlemek Kahve Tarif ile Cool Down
Soğuk demleme kahve yapmak gerçekten memnun edici bir aktivitedir. Kahve içtiğinizde rahat hissediyorsanız, soğuk bir kahve hazırlayarak kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Öncelikle, soğuk demleme hazırlama yöntemini bilmelisiniz. Soğuk filtrelenmiş su, ince öğütülmüş kahve ve biraz sabır kullanmanız gerekir.

Kahve çekirdekleri iyice öğütmek için harika bir soğuk demlemek kahve olması gerekir. Öğütme işleminden sonra kahveyi Fransız basıncına koymanız gerekir. İyi bir soğuk demleme için dört ila bir oranın kullanılması önerilmektedir. Örneğin, bir fincan kahve ve dört bardak soğuk filtrelenmiş su ekleyebilirsiniz. Önemli olan, Fransız basınına filtrelenmiş soğuk su eklemeniz ve kahvenin doymuş olmasını sağlamalısınız.

Fransız basınında bir karışım hazırladıktan sonra karıştırın ve buzdolabında 12 - 14 saat bekletin. İşlemin sonunda, buzdolabından çıkarın ve filtreye basın. Bir kavanozun içine koy. Zevkinize bağlı olarak biraz süt ekleyebilirsiniz. Bu kahve on iki ila on dört saat içmeye hazır. Afiyet olsun!

FOTOĞRAF GALERİSİ

BÖLGESEL LEZZETLER

Sosyal Yaşam

Kuşadası nda

sub

Etkinlikler

Yaklaşan Etkinlikler

Haberler

Kuşadasından Güncel Haberler

VİDEOLAR

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Belgium

Interview about Kuşadası / They Love Kuşadası / Türkiye

Turlar
varSüleyman Demirel Bulvarı Ticaret Odası No:2 Kuşadası AYDIN • T. +90 256 612 70 72 • F. +90 256 612 70 72 • info@koder.org.trkusadasi-live1trYükleniyor.. Lütfen bekleyiniz. 195regional-tastes1regional-tastes,,195ANTALYAsub DEVAMINI GÖRyok